Akcia čoskoro končí

7 chýb pri cvičení, ktoré ti možno bránia schudnúť

Zdieľať:

Určite poznáš ten pocit, keď sa snažíš pre seba niečo robiť – ješ zdravo, chodíš športovať, no napriek tomu, že tráviš vo fitness centre veľa času, výsledky sa stále nedostavujú. Ak si vo fitku nováčik alebo aj ostrieľaná bojovníčka, prečítaj si týchto pár bodov, ktoré ti môžu pomôcť odstrániť nedostatky a zlepšiť výsledky.

1. Nedávaš telu to správne palivo

Vieš, že aj niektoré zdravé potraviny môžu tvoju drinu v posilňovni urobiť menej efektívnou? Telo spracúva mastné potraviny ako avokádo a orechy dlhšie, čiže spotrebúva veľa energie na ich trávenie. Kľudne si daj oriešky, ale nie pred cvičením, inak si koleduješ o zníženie výkonnosti, či svalové kŕče. Taktiež by si mala zjesť primerané množstvo sacharidov. Skús sa opýtať svojho trénera čo je najlepšie zjesť pred cvičením. Taktiež môžeš skúsiť trošku zdĺhavejšiu cestu objavovania a zistiť vylučovacou metódou čo ti sadne.

fitness-chyby

2. Tvoj kardio plán nie je v poriadku

Aeróbny kardio tréning zvyšuje tepovú frekvenciu, spaľuje kalórie, posilňuje srdce a buduje kondíciu. Kardio je skvelý tréning na spálenie tuku, avšak treba si dať pozor, pretože príliš veľa kardia môže spôsobiť i stratu svalovej hmoty a to predsa nechceš. V poslednej dobe sú veľmi populárne HIIT tréningy, teda tréningy, pri ktorých striedaš kardio a posilňovacie cvičenia. Na rovnakom princípe funguje aj crossfit. Posilníš kondičku, spáliš tuk, dvíhaním závaží buduješ svalovú hmotu. Ďalší efektívny spôsob ako spáliť tuk je intervalový beh. Teda bežíš 20 min, ale striedaš šprint s poklusom.

3. Aj telo musí regenerovať

Či už veríš, alebo nie, aj telo potrebuje dostatok odpočinku, aby sa svaly zregenerovali. Ak telo nenecháš odpočívať, začne sa vylučovať hormón kortizol, ktorým sa telo inštinktívne bráni pred stresom. Kortizol je zodpovedný za ukladanie tuku “na horšie časy” a keďže je tvoje telo v strese z chudnutia a športovania bez oddychu, začne sa automaticky brániť tukovými vankúšmi. Nechceme povedať, že si máš dať po každom dni cvičenia dvojdňovú prestávku, ale aspoň neposilňuj každý deň rovnaké partie. Zostav si tréning tak, aby si každý deň precvičila inú časť tela a jeden – dva dni v týždni medzi cvičením si daj voľno a venuj sa rekreačným športom. Choď na prechádzku do prírody, bicykluj sa, vyskúšaj jogu alebo vybehni s kamoškami na bowling.

4. Nepotíš sa dosť

Síce je pravda, že zlý tréning je lepší než žiadny tréning, ale iste sama vieš, že keď na hodine zumby alebo aerobiku zaostávaš a niekde vzadu sa snažíš dobehnúť ostatných, zrejme takéto cvičenie nebude veľmi úspešné a skôr ťa len demotivuje. Ak chceš na svojom tele vidieť zmenu, neboj sa dvíhať činky. Zdvíhanie závaží zrýchľuje metabolizmus, posilňuje a núti svaly rásť, buduješ si tak silu a štíhle krivky. Dustin Hassard, tréner modernej atletiky tvrdí, že ak urobíš 10 opakovaní vo zdvíhaní závaží s ľahkosťou, mala by si si naložiť väčšiu váhu. Nie takú, aby ťa seklo v krížoch, ale takú, aby si sa pri jej dvíhaní zapotila. To isté platí aj o kardiu. Ak sa ani po pol hodine na páse nepotíš, zvýš rýchlosť alebo vybehni von a vyskúšaj už spomenutý intervalový beh.

5. Nikdy nestriedaš cvičenia

Ak robíš rovnaké cviky celý mesiac, stane sa to pre teba rutina, ktorá ťa navyše môže po čase prestať baviť a tvoje telo si taktiež na cviky navykne a v konečnom dôsledku nedosiahneš želaný efekt. Neboj sa experimentovať a striedaj rôzne druhy športov s posilňovacími cvikmi. Jeden deň vybehni na bicykli do lesa, najlepšie po hornatom teréne. Druhý deň skús crossfit, tretí deň si choď zaplávať, ďalší deň skús dvojfázový tréning, pri ktorom si pôjdeš ráno zabehať a večer stráviš hodinu posilňovaním. Fantázii sa medze nekladú, dôležitý je pohyb a sama uvidíš ako pôjdu kilá dolu.

6. Konzumuješ príliš veľa proteínov

Iste vieš, že konzumácia proteínu po cvičení pomáha svalom regenerovať sa a rásť. Avšak všetkého veľa škodí. Trénerka a doktorka Lisa De Fazio tvrdí, že muž vážiaci 75kg by mal zjesť približne 20g proteínu v priebehu pol hodiny po cvičení. U žien by mala byť táto dávka asi 12g. Pokiaľ užiješ viac proteínu ako by si mala, časť z neho tvoje telo vylúči v podobe aminokyselín a nevyužitý zvyšok sa uloží vo forme tuku. Pokiaľ si sama nevieš vypočítať množstvo bielkovín, požiadaj trénera alebo výživového poradcu. Alebo to môžeš vyriešiť po svojom a potréningové jedlo si zostavíš sama – biely jogurt, hrsť bobuľového ovocia a pár orieškov ťa zasýti a dodá telu čo potrebuje.

7. Nesústredíš sa na cvičenie

Chodiť do fitness centra 2x týždenne je síce prospešné, ale pokiaľ chceš schudnúť, zrejme sama vieš, že to nebude stačiť. Zostav si tréningový plán, ktorý budeš dodržiavať. Popros trénera, aby ti zmeral miery a pomer vody, tuku a svalov v tele a zaznamenávaj si všetky zmeny, ktoré počas zvoleného časového úseku uznáš za vhodné (napr. druhé meranie vykonaj o mesiac). Zadaj si realistické ciele, ktoré si schopná dosiahnuť. Nezabúdaj na tréning a zvoľ si kedy budeš určite môcť ísť cvičiť. Nevyhováraj sa na náročný deň alebo počasie, jednoducho sa premôž a choď. Pri cvičení sa sústreď iba na tréning, všetko ostatné, čo by ťa mohlo rozptyľovať nechaj pred dverami fitness centra. Maj na mysli iba to, že robíš niečo pre svoje zdravie, svoje sebavedomie a svoju postavu a uvidíš ako budeš po tréningu rada, že si tam vôbec šla.

Zdieľať: