Akcia čoskoro končí

8 trikov ako jesť zdravšie a ešte aj ušetriť

Zdieľať:

Zdravá a hodnotná strava je pre naše telo nevyhnutná. Avšak kvalitné potraviny bývajú drahšie ako tie “béčkové” a tiež ich príprava zaberie oveľa viac času. Napriek tomu, že to občas môže byť pravda, nie je táto predstava veľmi správna, pretože potom ľudia jedia nezdravé jedlá z bufetov, reštaurácií a fast foodov. My ti ukážeme, že je oveľa lacnejšie investovať do zdravého a vyváženého jedla, za ktoré sa ti tvoj organizmus určite poďakuje.

Nezabudni nakupovať v obchode s potravinami, kde nájdeš všetky mliečne výrobky, mäso a zeleninu s ovocím. Pri zelenine a ovocí sa neboj chytiť ich do ruky, ovoňať a popozerať, či je čerstvé. Tieto potraviny taktiež zoženieš aj na trhu, ale tam už ceny môžu byť drahšie, nakoľko súkromní predajcovia sa neboja prihodiť ceny za domáce produkty. Jesť zdravo predovšetkým znamená začať jesť domáce jedlá. Jesť domáce jedlá znamená ušetriť peniaze. Ako príklad si vezmime obyčajnú zeleninovú polievku. V reštaurácii za porciu (asi 0,3 dcl) zaplatíš niekedy aj 3 eurá. Za rovnakú sumu pritom môžeš nakúpiť čerstvú zeleninu a polievku si uvariť doma, ktorá ti navyše vydrží na niekoľko porcií a nielen na jednu porciu.

zdravsie-a-lacnejsie

Ak chceš teda ušetriť peniaze za jedlo, tu je pár užitočných rád:

  • jedz viac vegetariánskych jedál – mäso môže byť drahé. Strukoviny – šošovica, fazuľa, quinoa aj chia semienka majú rovnaký obsah bielkovín ako mäso.
  • striehni na zľavy a výpredaje – ak sú organické potraviny vo výpredaji, kúp ich hneď dvojnásobné množstvo. Niektoré potraviny sa smú uložiť do mrazničky a použiť inokedy.
  • skús nakupovať online – niekedy sa viac oplatí nakupovať potraviny cez internet. V internetových obchodoch bývajú niektoré produkty oveľa lacnejšie. Napríklad rôzne druhy olejov, semienok, orieškov a iných balených potravín. Navyše niektoré obchody ponúkajú zľavu za množstvo.
  • využi zľavy za množstvo – keďže online nákupy sa môžu oplatiť, môžeš si dopredu objednať dvojnásobok produktov do zásoby. Internetové obchody zvyknú odpustiť poštovné, ak nakúpiš nad určitú sumu. Keď zaplatíš jednorazovo viac peňazí za väčšie množstvo potravín, dlhšie ich nebudeš musieť kupovať a tým ušetríš peniaze.
  • ak máš rodinný dom a záhradku, začni pestovať vlastnú zeleninu. Semienka stoja pár centov, naštuduj si v akom čase a akým spôsobom sa jednotlivá zelenina sadí a pestuje a o pár týždňov si môžeš užívať vlastnú zdravú úrodu. Ak nemáš záhradku a vlastníš väčší balkón, využi časť z neho na kvetináče so zeleninou a bylinkami.
  • nakupuj na lokálnom trhu – ako sme už spomenuli, miestne trhy môžu, ale nemusia byť drahšie. Skús tam zájsť a porovnať si ceny s obchodnými reťazcami. Možno ťa milo prekvapia.
  • nechoď nakupovať keď si hladná – keď si hladná a ideš nakupovať, veľakrát nakúpiš aj zbytočné potraviny iba preto, že máš chuť si z niečoho vyberať. Pri lačnom žalúdku vyzerajú všetky potraviny dobre a tak skončia v nákupnom košíku, hoci dané veci vôbec nepotrebuješ.
  • využi zvyšky – namiesto toho, aby si zvyšky vyhadzovala, skús ich využiť do iného jedla. Obmedzíš tak plytvanie potravinami a môžeš si urobiť iný pokrm ako si mala deň predtým. Napríklad ak si jedla kura s ryžou a ostala ti ryža, nevyhadzuj ju. Primiešaj do nej zeleninu, všetko pekne dochuť na panvici a máš skvelé vegetariánske zeleninové rizoto.

Dúfam, že sme ti týmito pár tipmi pomohli a vezmeš si ich k srdcu. Tvoja peňaženka sa ti isto poďakuje.

Zdieľať: